× صفحه اصلی رویداد‌ها درباره خانا همراهی‌های ما وبلاگ اندیشکده‌ها
کپی لینک

نوشته شده در ۱۷ دی ۱۴۰۲

نشست خبری نخستین همایش ملی گفت‌وگوی نخبگان

نشست خبری نخستین همایش ملی گفت‌وگوی نخبگان

نشست خبری نخستین همایش ملی گفت‌وگوی نخبگان که در روز شنبه، ۱۶ دی‌ماه ۱۴۰۲ در محل بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

مهمانان:دکتر یاسین کیخا، دکتر جواد وزیری، دکتر حسین رحمانی، دکتر سیدسلمان سیدافقهی

تاریخ:16 دی‌ماه 1402

تشکیل هیئت‌های اندیشه‌ورزان نخبگانی در استان‌ها برای حل چالش‌های استانی

دکتر حسین رحمانی، قائم‌مقام و معاون خانه اندیشه‌ورزان، در نشست خبری نخستین همایش ملی گفت‌وگوی نخبگان که در روز شنبه، ۱۶ دی‌ماه ۱۴۰۲ در محل بنیاد ملی نخبگان برگزار شد، این همایش را که با مشارکت و همکاری بنیاد ملی نخبگان، وزارت کشور و خانه اندیشه‌ورزان برگزار می‌شود، نخستین همایش ملی گفت‌وگوی نخبگانی برشمرد و افزود: باید سکویی ایجاد می‌شد تا نخبه بدون واسطه با مسئولان کشور و به طور خاص با استاندار در استان‌ها ارتباط برقرار کند. وی، با بیان این‌که با این حرکت مسئولان سخنان نخبگان را می‌شنوند و در امور حکمرانی از آن بهره‌مند می‌شوند، گفت: بدین ترتیب استفاده از ظرفیت‌های فکری نخبگان در اداره امور کشور نهادینه می‌شود در قدم اول نیازمند اجرای طرح ملی گفت‌وگوی نخبگان بودیم.

قائم‌مقام و معاون خانه اندیشه‌ورزان، با بیان این‌که اگر هیئت اندیشه‌ورز نخبگانی، مشکلات را از زبان مسئولان بشنوند، یک قرابت ذهنی بین هیئت و مسئولان ایجاد می‌شود، در ادامه خاطرنشان کرد: این موضوع با برگزاری فقط یک همایش ملی محقق نمی‌شود باید در کنار مسئولان و برای مدیریت کلان کشور نخبگان حضور داشته باشند که در چنین صورتی شاهد جهش و خیز علمی در کشور خواهیم بود.

رحمانی، با بیان این‌که در سند ملی نخبگان نخبه کسی است که در پیشرفت و اعتلای کشور مؤثر باشد، گفت: لازمه آن همراهی نخبگان با نظام حکمرانی است تا آن‌ها را با مسائل جدی کشور درگیر کرد. اقتصاد دانش‌بنیان، حرکت به سمت تولید، اشتغال‌آفرینی، کاهش نابرابری، افزایش امنیت در حوزه‌های مختلف کاهش اعتیاد و… همگی از مسائل کشور هستند. وی، با اشاره به بحران انرژی و خشکسالی گفت: ما می‌خواهیم نخبگان واقعاً در کف میدان در حل مسائل کشور نقش‌آفرینی بکنند. برگزاری این قبیل رویدادهای ملی حرکتی در این مسیر است.

قائم‌مقام و معاون خانه اندیشه‌ورزان، با اعتقاد به این‌که در ساختار حکمرانی کشور چالش تنظیم‌گری وجود دارد، افزود: به‌جای تنظیم‌گری، نظارت و ارزیابی لایه اجرا تداخل مأموریتی و شلختگی در نظام اداری وجود دارد یک مسئول اجرایی سیاست‌گذاری می‌کند در قانون‌گذاری با مشکل مواجه هستیم به تعبیر مقام معظم رهبری نخبگان باید در اصلاح ساختار حکومتی کمک کنند. رحمانی، با بیان این‌که نظام حکمرانی دانش‌بنیان نیست، در ادامه تصریح کرد: نخبگان باید مسائل غامض و پیچیده کشور را حل کنند و برای حل چالش‌ها باید به ظرفیت‌های داخلی اعتماد کرد.

در این نشست دکتر یاسین کیخا، معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان، با اشاره به سند ملی نخبگان اظهار کرد: این سند در اوایل دهه ۹۰ مصوب شد و عملاً رویکردها و راهبردهای بنیاد ملی نخبگان در امور نخبگان در این سند طرح‌ریزی شده است. وی، ادامه داد: از نکات مهم این سند که تا به امروز مدل اجرایی برای آن طرح‌ریزی نشده است این است که تا به امروز مخاطب این بنیاد فرد نخبه بوده است؛ اما نکته مهم مورد تأکید این همایش گفت‌وگوی نخبگانی است.

معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان، با بیان این‌که تاکنون ۱۳ دوره همایش ملی نخبگان برگزار شده است، افزود: در هر ۱۳ دوره بنیاد ملی نخبگان متولی برگزاری این همایش با مخاطب فرد نخبه بوده است اما در این همایش ملی برای نخستین بار اجتماعات نخبگانی مخاطب هستند و این در راستای تحقق تغییر رویکرد بنیاد در مواجهه با نخبگان از فرد به اجتماعات نخبگانی است.

کیخا، با بیان این‌که این تغییر رویکرد برای تحقق‌بخش‌هایی از سند راهبردی بنیاد نخبگانی است که تاکنون مدل اجرایی پیدا نکرده است، در ادامه خاطرنشان کرد: ۱۸ دی‌ماه ۱۴۰۲ در تالار وزارت کشور میزبان شماری از هیئت‌های اندیشه‌ورزان هستیم که با همکاری و مشارکت وزارت کشور، بنیاد ملی نخبگان و خانه اندیشه‌ورزان برگزار می‌شود.

وی، هدف از تشکیل هیئت‌های اندیشه‌ورزان استانی نخبگانی را در ابتدا انسجام و همگرایی در تولید محتوا و ارسال به سطح حکمرانی برشمرد و افزود: نخستین لایه حکمرانی و متولی در استان‌ها استانداران هستند و به همین منظور در برگزاری نخستین همایش وزارت کشور همکاری و مشارکت دارد.

معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان، با بیان این‌که همه هیئت‌های اندیشه‌ورز نخبگانی در نسبت با نظام مسائل استان با نظارت و تعریف کار و راهبری استاندارها فعالیت می‌کنند، در ادامه خاطرنشان کرد: چون استانداری نهاد بهره‌بردار و تصمیم‌گیر است استاندار حکم دبیر اندیشه‌ورز را صادر می‌کند تا محتواهای تولیدشده توسط نخبگان قابلیت اجرایی داشته باشد.

کیخا، با بیان این‌که اراده حاکمیت بر این قرار گرفته است که از هسته‌ها و اجتماعات نخبگانی در حکمرانی استفاده کند، گفت: نخستین لایه حکمرانی در استان استانداری‌ها و در نهایت حامی و بهره‌بردار هستند. لایه دوم هیئت‌های اندیشه‌ورز نخبگانی ملی است؛ ازاین‌رو در صدد اجرای طرح ملی گفت‌وگوی نخبگانی هستیم که این همایش افتتاحیه و سرآغاز این طرح است.

وی، با بیان این‌که این طرح یک رویداد مقطعی نیست، در ادامه خاطرنشان کرد: ما در قالب این طرح و همایش نظرات نخبگان را در حوزه‌های تخصصی از هیئت‌های اندیشه‌ورز نخبگانی نسبت با نظام مسائلی که استانداران مشخص کردند به‌صورت تولید محتوا دریافت می‌کنیم.

معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان، با بیان این‌که این همایش با ۳۷ کارگروه و ۹ تیم اصلی برگزار می‌شود، گفت: این محتواهای تولیدشده در هیئت‌های اندیشه‌ورز نخبگانی تجمیع، ارزیابی و کیفیت‌سنجی می‌شود و سپس محتوایی با بالاترین کیفیت به نهاد تصمیم‌گیر در در استان‌ها استاندار و در سطح ملی رئیس‌جمهور، قوه قضائیه، رئیس مجلس و … ارسال می‌شود.

کیخا، با بیان این‌که وظیفه لایه میانی همگرایی محتوایی و کیفیت‌سنجی و رشد هیئت‌هاست، در ادامه تصریح کرد: کوشیده‌ایم با تقسیم کار با خانه اندیشه‌ورزان این لایه را به اندیشکده‌ها واگذار کنیم و زیست‌بوم اندیشه‌ورزی را به این واسطه تقویت کنیم.

وی، افزود: به عبارتی اگر طرحی حائز فکر است آن  را به نهاد  باثبات و پایداری به نام اندیشکده متصل کنیم و این محتوا از کف جامعه یا همان استان‌ها به نهاد حاکمیتی متصل شود. در حقیقت خانه اندیشه‌ورزان پلتفرم (سکوی) اندیشکده‌ها نقطه اتصال بنیاد با اندیشکده‌هاست و وزارت کشور هم نهاد بهره‌بردار، سفارش‌دهنده و حامی این جمع است.

کیخا، با بیان این‌که در این طرح وظیفه خانه اندیشه‌ورزان این است که دوره‌های توانمندسازی را برای این هیئت‌ها برگزار و آن‌ها را ارزیابی کند، در ادامه به وجود ستاد فناوری‌های نرم اشاره کرد و افزود: خاستگاه معاونت علمی ریاست‌جمهوری شرکت‌های دانش‌بنیان بوده است؛ اما ستاد فناوری‌های نرم می‌خواهد از تولید اندیشه یا به‌عبارت‌دیگر اندیشه‌بنیان‌ها را حمایت کند. وی، با اشاره به همکاری و تعامل با معاونت علمی ریاست‌جمهوری و ستاد فناوری‌های نرم برای پایدارسازی زیست‌بومی در استان‌ها گفت: در همایش ملی گفت‌وگو با نخبگان میزبان ۴۰۰ نفر از سراسر کشور از هیأت‌های اندیشه‌ورز نخبگانی هستیم که کار خود را برای تولید محتوا آغاز و به ثمر رسیده است در برنامه‌های بخش صبح ۳ هیئت اندیشه‌ورز و در بعد از ظهر ۵ هیئت اندیشه‌ورز درباره محتوای تولیدشده سخنرانی می‌کنند.

معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان، به حضور برخی مدیران جوان و نمایندگانی از اندیشکده‌ها در این همایش ملی اشاره کرد و افزود: نماینده ۲۴ اندیشکده از سراسر کشور حضور دارند در حایشه این همایش ملی اندیشکده‌ها غرفه‌هایی برپا می‌کنند تا دستاوردهای خود را ارائه کنند. کیخا، با بیان این‌که در بخش برنامه‌های صبح پنل تخصصی در خصوص تولید محتوای اندیشه‌ورزان نخبگان برگزار می‌شود، در ادامه خاطرنشان کرد: فضای این همایش گفت‌وگومحور است در بعدازظهر استانداران، وزیر کشور، دکتر دهقانی رئیس بنیاد ملی نخبگان حضور دارند. وی، با بیان این‌که طرح ملی گفت‌وگوی نخبگان ساختار پیاده شده سند تحول دولت در حوزه علوم‌انسانی، فنی مهندسی و حکمرانی است، گفت: ما می‌کوشیم سند تحول دولت را در قالب اندیشه‌ورزی پیاده کنیم.

معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان، با بیان این‌که تأکید دولت استفاده از نخبگان است که در قالب طرح ملی گفت‌وگوی نخبگان محقق می‌شود، در ادامه تصریح کرد: می‌خواهیم بدین ترتیب از ظرفیت‌های نخبگان در سطح استان‌ها استفاده کنیم و به گفته رئیس‌جمهور مبنی بر حضور یک هسته نخبگانی در کنار هر مسئول جامع عمل بپوشانیم. کیخا، با بیان این‌که بر اساس شیوه‌نامه ۱۸ صفحه‌ای طرح ملی گفت‌وگوی نخبگان شاخص‌هایی برای ارزیابی هیئت‌های اندیشه‌ورز نخبگانی تعریف شده است، افزود: یکی از این شاخص‌ها حضور نخبه در محل انباشت دانشی است تا چالشی را برطرف کند. خوراک و نقطه تشکیل هیئت‌های اندیشه‌ورز ترجیحاً حل چالش‌های بین‌رشته‌ای و پیچیده است.

وی، با بیان این‌که بنیاد ملی نخبگان به‌واسطه شأنی که از بابت ممیزی نخبگانی دارد هر موضوعی را برای هیئت اندیشه‌ورز تصویب نمی‌کند، در ادامه خاطرنشان کرد: بنیاد خود موضوع  و اعضای پیشنهادی هیئت اندیشه‌ورزان را ارزیابی و گریدبندی می‌کند و بر اساس شیوه‌نامه سقف حمایت بنیاد ملی نخبگان از هیئت اندیشه‌ورز به موضوع پیشنهادی، رزومه دبیری که راهبری داخلی را برعهده دارد و به متخصصان حاضر بستگی دارد.

کیخا، با اشاره به وجود ۲ نوع هیئت اندیشه‌ورز تقاضامحور و اولویت‌محور گفت: در تقاضامحور هر دستگاهی در استان چالشی را برای نخبگان مطرح می‌کند که بین‌رشته‌ای و پیچیده است سپس هیئت اندیشه‌ورز نخبگانی محتوای تولیدشده خود را با راهبری استانداری و حضور خبرگان حوزه به نخستین لایه اجرایی استان ارائه می‌دهد. وی، افزود: در نوع اولویت‌محور در لایه استانی و ملی متفاوت است در لایه استانی اولویت را فردی که تحول و تعالی استان را در دست دارد تعیین می‌کند و همان‌طور که نخبگان پیشرو پیشرفت و آینده‌ساز هستند ایده‌های خود را در قالب هیئت‌های اندیشه‌ورز نخبگانی ارائه می‌دهد در سطح ملی هم‌نهادهای بالادستی اولویت‌ها را تعیین می‌کنند.

در ادامه این نشست خبری،

دکتر جواد وزیری، مشاور حکمرانی وزیر کشور، در ادامه این نشست گفت: شعار دولت سیزدهم حکمرانی استانی است هر چه مسائل استان‌ها به خودشان واگذار شود بهتر می‌توان از نیروی درون‌زای استان برای حل مسائل استفاده کرد سفرهای استانی نمونه‌هایی ازاین‌قبیل فعالیت‌هاست. وی، با بیان این‌که در این دولت از استانداری به‌عنوان نهاد پیشرفت استان یاد می‌شود، گفت: نهادی است که به مسائل ضروری می‌پردازد وزارت کشور هم باید اقدامات مهمی در راستای پیشرفت کشور انجام دهد.

مشاور حکمرانی وزیر کشور، با تأکید بر ضرورت وجود زیرساخت‌های لازم برای حل مشکلات کشور و پیشرفت در ادامه خاطرنشان کرد: رویکرد یک نخبه به‌عنوان نیروی متحول پیشرفت باید حل مسائل و مشکلات کشور باشد. مشکل کشور کمبود و یا فقر دانشی نیست؛ بلکه باید نخبگان با مسائل و مشکلات کشور آشنا و در تصمیم‌گیری‌های کشوری دخالت داده شوند.

وزیری، با بیان این‌که به این همایش به‌عنوان فرصت طلایی نگاه می‌شود، افزود: نخبگان باید مسائل و مشکلات کشور را از قبیل خشکسالی، جوانی جمعیت، تصادفات، آسیب‌های اجتماعی، آلودگی هوا را برطرف کنند. وی، یادآور شد: قرار است وزارت کشور به‌عنوان وزارت میان‌دار و هماهنگ‌کننده از تکثر جلوگیری و در حل مسائل کشور از نخبگان استفاده کند.

هم‌چنین در این نشست، دکتر سیدسلمان سیدافقهی، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، اهداف این همایش را توسعه تعامل سطوح مختلف حاکمیتی به منظور مشارکت هرچه بیشتر اجتماعات نخبگانی در اموری همچون مساله‌شناسی، آینده ‌نگاری، تصمیم ‌سازی و برنامه‌ریزی برای حل مسائل و چالش‌های کشور برشمرد و گفت: نقش‌آفرینی نخبگان در حل مسائل و مشکلات کشور، تلاش برای حل چالش‌های پیش رو، بهره‌برداری از دانش و تفکر نخبگان در پیشبرد برنامه‌ها و اهداف استان‌ها و کمک به تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری استانداری‌ها، از مهمترین اهداف طرح تشکیل هیات‌های اندیشه‌ورز نخبگانی در راستای مشارکت مردم در حکمرانی است. علاوه بر این توسعه فرهنگ گفتگوی نخبگانی و حاکمیت و اعلام بدون واسطه نقطه نظرات نخبگان به مسئولان از جمله اهداف برگزاری این همایش است.

سید افقهی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص نیاز کشور به خیزش علمی گفت: یکی از مصادیق ایجاد این خیزش ملی، مساله محوری است که به دنبال این هستیم که مسائل استانی از سوی نخبگان مرتفع شود. وی ادامه داد: اگر بر روی مسائل اصلی متمرکز شویم، حرکت و جهش رخ خواهد داد و در صورت تحقق آن، بنیاد ملی نخبگان تا حدودی وظیفه خود را اجرایی کرده است. بر اساس سند راهبردی امور نخبگان، نخبه کسی است که در راستای پیشرفت و اعتلای کشور نقش‌آفرینی می‌کند و لازمه ایجاد چنین نخبگانی آن است که نخبگان به سمت مسائل جدی کشور هدایت شوند.

قائم مقام بنیاد ملی  نخبگان ایجاد امنیت سیاسی و اجتماعی، آسیب‌های فرهنگی، اعتیاد، جمعیت، امنیت غذایی، افزایش تاب‌آوری و محیط زیست را از موضوعات جدی کشور نام برد و گفت: برخی از این مسائل نیاز به قانون‌گذاری دارد و بخشی از آن می‌تواند از طریق بهره‌گیری از اندیشه‌های نخبگانی مرتفع شود.

گفتنی است، نخستین همایش ملی گفت‌وگوی نخبگان، دوشنبه ۱۸ دی‌ماه ۱۴۰۲ در تلار وزارت کشور با حضور هیأت اندیشه‌ورز نخبگان و نمایندگان اندیشکده‌های سراسر کشور و شماری از مسئولان برگزار می‌شود.

انتهای پیام