× صفحه اصلی رویداد‌ها درباره خانا همراهی‌های ما وبلاگ اندیشکده‌ها

​​اندیشکده سیاست‌گذاری امیرکبیر

اندیشکده سیاست‌گذاری‌ امیرکبیر با هدف حل مسائل جمهوری اسلامی ایران از طریق گفتمان‌سازی، شـبـکه‌سازی، تربیت نیرو و تصمیم‌سازی برای مسئولین ایجاد شده است و هم اکنون در حـوزه‌های صنعت، انرژی، اقتصاد و حکمرانی به فعالیت می‌پردازد. اعـضـای ایـن مرکــز که از دانش آموختگان و اساتید دانــشگـاه صـنعـتـی امـیـرکبـیر هستنـد، در کــارگـروه‌‌های تخصصـی در زمــینه‌‌هـای مــختـــلف بــا نــگـاه حل مساله بر روی موضـوعــات هدف متمرکز شده‌اند.

ماموریت‌ها: 

گروه‌ها:

نام گروه محورها و موضوعات
صنعت گروه صنعت اندیشکده در سال ۱۳۹۲ با تمرکز بر صنعت خودروسازی کار خود را آغاز نمود و در ادامه با ورود به حوزه‌ی لوازم خانگی و سیاست صنعتی سعی در حل مسائل بیشتری از صنعت کشور دارد. احصاء شبکه مسائل صنعت خودرو و لوازم خانگی، مطالعه‌ی تطبیقی صنعت خودروسازی و لوازم خانگی کشورهایی مانند چین، کره جنوبی و ترکیه و تدوین بسته سیاستی صنعت خودروی کشور گوشه‌هایی از فعالیت این گروه تاکنون بوده است.      
انرژی انرژی که به عنوان یکی از اصلی‌ترین منابع درآمد کشور و از مهم‌ترین ابزارهای قدرت در دنیای امروز به شمار می‌آید باید جایگاه ویژه‌ای در سیاست‌گذاری‌های کلان کشور داشته باشد، لذا اندیشکده گروه انرژی خود را در سال ۱۳۹۴ با هدف تحقق این امر تاسیس کرد. طی فعالیت این گروه تاکنون، مسائل انرژی به پنج بخش بالادستی نفت و گاز، پایین‌دستی نفت و گاز، دیپلماسی انرژی، بهره‌وری انرژی و برق تقسیم‌بندی شده است و در دستور کار قرار گرفته است.
مبارزه با فساد گروه مبارزه با فساد با هدف بازطراحی قوانین کشور در زمینه‌ی کاهش انگیزه‌ی ارتکاب فساد اداری و اقتصادی در سال ۱۳۹۵ شروع به کار کرد. طرح حمایت از گزارش دهندگان فساد که اصلی‌ترین راه کشف مفاسد در کشورهای پیشرفته است، نقطه‌ی شروع به کار این گروه بوده و در ادامه، طرح مدیریت تعارض منافع در حوزه فناوری را در دستور کار خود قرار داده است. تاکنون جریان‌سازی‌های اجتماعی و رسانه‌ای مستمر و اثرگذاری در زمینه‌ی مبارزه با فساد با تمرکز بر موضوعات مطروحه انجام شده است.
اقتصاد  گروه اقتصاد اندیشکده در فروردین سال ۱۳۹۶ فعالیت خود را آغاز نموده و تلاش دارد با بررسی مشکلات اقتصادی موجود در کشور، به ارائه‌ی راه‌حل‌های عملیاتی پرداخته و موجب بهبود اوضاع اداره‌ی کشور شود. فقرزدایی، بررسی موانع نامولد موجود در اقتصاد، بررسی نظام جامع مالیات بر درآمد اشخاص از جمله موضوعاتی است که این گروه تاکنون مورد بررسی قرار داده و گزارشات و راه‌حل‌های خود را به نهادهای حاکمیتی ارائه کرده است.

 

حوزه‌های فعالیت:

سال تاسیس: ۱۳۹۲

پژوهش‌‌ها:

رویدادهای ​​اندیشکده سیاست‌گذاری امیرکبیر در خانه‌ اندیشه‌ورزان: