× صفحه اصلی رویداد‌ها درباره خانا همراهی‌های ما وبلاگ اندیشکده‌ها

اندیشکده دیاران

حضور مهاجران و تاثیرات عمیق آنان بر جامعه‌ی ایران، همواره به دیدی حاشیه‌ای به آنان نگریسته شده است. همچنین، رقابت جهانی و منطقه‌ای برای جذب دانشجویان بین‌المللی و نخبگان به منظور ارتقا حوزه علم و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان در حال گسترش است که موفقیت کشورها در این حوزه، متکی بر سیاست‌های مهاجرتی کارآمد می‌باشد. تاکنون مجموعه سیاست‌‌های ایران در قبال پذیرش مهاجران بر اساس چند نگاه کلیشه‌ای استوار شده و فعالیت‌های علمی– پژوهشی منظمی در راستای آسیب‌­شناسی این سیاست‌ها و بهبود آنان صورت نگرفته است. انجمن دیاران می‌کوشد تا با رویکردی بین رشته‌ای در انجام پژوهش‌های مهاجرتی و تغییر نگرش‌های کلیشه‌ای از طریق فعالیت‌های ترویجی، سیاست‌های مهاجرتی کشور را در راستای تحقق منافع ملی بهبود ببخشد.

ماموریت‌ها: 

گروه‌ها:

نام گروه محورها و موضوعات
گروه پژوهش انجام پژوهش‌‌های مهاجرتی در مورد روندهای مهاجرتی جهان، شناخت مهاجران حاضر در ایران، جریان‌های مهاجرتی به ایران و جنبه‌های مختلف زیست مهاجران در ایران با دیدگاه‌‌های مختلف و آسیب‌‌‌‌شناسی قوانین مهاجرتی ایران
گروه ترویج تغییر نگرش عمومی و سیاست‌گذاران نسبت به مهاجران حاضر در ایران از طرق مختلف (برگزاری رویدادهای ترویجی، ساخت و پخش فیلم، فعالیت‌های رسانه‌ای و…)
گروه حمایت‌گری اجتماعی پس از انجام پژوهش‌‌های آسیب‌شناسانه به تلاش برای مطالبه‌‌گری، بهبود قوانین مهاجرتی ایران با استفاده از ابزارهای حمایتگری اجتماعی می‌پردازد.

 

حوزه‌های فعالیت:

افتخارات:

مدال طلای جایزه سیاست‌گذاری در سال ۱۴۰۰ با پروژه «برزخ بی‌هویتی در سرزمین مادری»

سال تاسیس: ۱۳۹۶

پژوهش‌ها:

رویدادهای اندیشکده جریان در خانه‌ اندیشه‌ورزان:

کافه آینده؛ نقش جامعه مهاجران در آینده ایران