× صفحه اصلی رویداد‌ها درباره خانا همراهی‌های ما وبلاگ اندیشکده‌ها
کپی لینک

نوشته شده در ۱۶ تیر ۱۴۰۰

نشست ایران، طالبان و افغانستان

نشست ایران، طالبان و افغانستان

بررسی گزینه‌های واقعی روی میز
نشست ایران،‌طالبان و افغانستان ۱۶ام تیرماه ۱۴۰۰ در محل خانا؛ خانه اندیشه ورزان ایران برگزار شد. بحث و تبادل نظر پیرامون وضعیت کنونی افغانستان با توجه به پیش‌روی‌های طالبان در آن و لزوم توجه ایران به این مسئله به عنوان نکته‌ای قابل توجه و در صورت لزوم نیازمند واکنش و عمل متقابل صورت پذیرفت.

مهمانان:کارشناسان مسائل افغانستان،‌‌ ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان

تاریخ:۱۶ تیر ماه

در ابتدای این نشست به طرح بحث و چرایی اهمیت افغانستان به عنوان کشور همسایه و هم‌مرز ایران پرداخته شد. 

در اولین بخش از ارائه نظرات،‌ دکتر رضایی نژاد به مسئله ترسیم وضعیت افغانستان و دیدگاه ایران به آن پرداخت. دکتر رضایی نژاد معتقد بود شرایط کنونی افغانستان  چندان تغییری تا چند ماه آینده نخواهد کرد و همین مدل ۸۰ به ۲۰ حفظ خواهد شد تا طالبان بتوانند با فشار بر ارگ و سپیدار، آن‌ها را به گفتگو بکشانند.

در ادامه بحث، نظرات آقای دکتر ترابی غالبا دیدی تاریخی‌شناسانه به موضوع داشته و سعی شده بود تا توجه به زمینه‌های تاریخی برای شکل‌گیری این کشور مورد توجه قرار گیرد. دکتر ترابی با اشاره به تاریخچه این منطقه بیان کرد: مهمترین اتفاقات در این منطقه از قرن ۱۹ و ورود انگلستان برای مقابله با روسیه در خاک این منطقه اتفاق افتاد. 

در ادامه بحث، احتمال نیاز به رویارویی نظامی با طالبان قرار گرفت و شریفی از اندیشکده مطالعات نظامی ممتن، به ایراد سخن پرداخت.